Linux-Team - Information Technology Forum - Ελληνικό Τεχνολογικό Φόρουμ


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

 SSD: Πείτε αντίο στα δεδομένα σας σε 7 ημέρες

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δημοσίευση #1
 Christiana

Christiana
Forum Moderator
Forum Moderator
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Οι SSD χάνουν δεδομένα αν δεν τροφοδοτηθούν με ρεύμα για 7 ημέρες.

Οι SSD αναμφισβήτητα εκτόξευσαν τις επιδόσεις στους υπολογιστές, ωστόσο παραμένουν ακριβότεροι σε σχέση με τους σκληρούς δίσκους και με χαμηλότερες χωρητικότητες.

Στα πρώτα χρόνια εμφάνισης των SSD στην αγορά, γνωρίζαμε για τα προβλήματα που είχαν παρουσιαστεί σε διάφορους SSD, με διάφορα "κρασαρίσματα" που οδηγούσαν σε απώλεια δεδομένων.

Στην SSD τεχνολογία, τα δεδομένα είναι συνήθως διαμοιρασμένα σε μεγάλο αριθμό chips και τα patterns που χρησιμοποιεί κάθε κατασκευαστής για την αποθήκευσή τους είναι διαφορετικά. Λόγω αυτής της πολυπλοκότητας, η ανάκτηση δεδομένων είναι αρκετά δύσκολη.

Είναι όμως αυτό το μόνο πρόβλημα των SSD;

Ο γνωστός οργανισμός ανάπτυξης ανοικτών στάνταρ JEDEC μέσα από μία έρευνα που παρουσίασε ο πρόεδρος της Seagate, Alvin Cox, και παρουσιάζουν αναλυτικά οι συνεργάτες μας στο Extremetech, λέει ότι οι SSD που μένουν εκτός παροχής ρεύματος για μία εβδομάδα, αρχίζουν να χάνουν δεδομένα!

Επίσης, για κάθε αύξηση της θερμοκρασίας του SSD κατά 5°C, μειώνεται στο μισό ο χρόνος διατήρησης των αρχείων στον SSD.

Συνεπώς, οι SSD δεν είναι η κατάλληλη επιλογή για αποθήκευση αρχείων, αλλά για εγκατάσταση του λειτουργικού.

HashTags: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Source: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Δημοσίευση #2
 BlackHat

BlackHat
Support Admin
Support Admin
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Χμμ αυτό δεν το έχω τσεκάρει αν χάνονται τα δεδομένα αν είναι εκτός ρεύματος μια βδομάδα.
@[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] το δοκίμασες;

Δημοσίευση #3
 atozak

atozak
V.I.P Member
V.I.P Member
δεν θαθελα με καμια κιβερνησι να μου σιμβη γιατι σε ssd εχο τα windows του πισιου ο αλος μου ( μεγαλος) δισκος ειναι hdd και ειναι απλη αποθηκη. δεν μου ακουγετε λογικο αυτο.. πολης κοσμος θα παει διακοπες και ( αν εχει λαπτοπ με ssd οκ) αν ομος εχει pc τη γηνετε??.. και οταν λεμε οτη "Οι SSD χάνουν δεδομένα αν δεν τροφοδοτηθούν με ρεύμα για 7 ημέρες." ενοουμε αν δεν ανιξη το pc ( αν δεν φορτοθουν τα windows?? η αν απλα δεν εχουν ρευμα στο πολυμπριζο???.. εμενα οταν εφευγα διακοπες το pc μπορη και να εμενε 7 μερες κλιστο .ομος δεν περναγε μερα που να μην ειταν stby στο ρευμα

Δημοσίευση #4
 BlackHat

BlackHat
Support Admin
Support Admin
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Λογικά πρέπει να αναφέρεται σε εξωτερικούς SSD γιατί το PC ακόμα και όταν είναι κλειστό τροφοδοτείται κανονικά με ρεύμα τουλάχιστον κάποια κυκλώματα. Ακόμα και σε περίπτωση διακοπής ρεύματος αποκλείεται να διαρκέσει μια βδομάδα. Τώρα το λειτουργικό σύστημα καλό είναι να βρίσκεται εγκατεστημένο σε δίσκο SATA ή IDE για παλαιότερους υπολογιστές. Πάντως τα USB Flashes που χρησιμοποιούν παρόμοια τεχνολογία δεν έχουν πρόβλημα απώλειας δεδομένων λόγω διακοπής ρεύματος μεγάλης διάρκειας.

Δημοσίευση #5
 atozak

atozak
V.I.P Member
V.I.P Member
ποτε μου δεν ειχα ουτε εχο ( και δεν νομιζω να εχο ποτε ssd φοριτο μονο hdd εχο φορουτους ( μικρους η μεγαλους) μονο φλασακια ( αυτα μπορουμε να πουμε οτη ειναι ssd εχουν την ιδια τεχνολογια) εχω 3 16ρια και 1 32ρη φλασακη αυτα δεν νομιζο να εχουν προβλιμα οσο κιαν μινουν εκτος ( οι δισκου που εχω ειναι πλεον sata νομιζο II) . ακομα και στον παλιο μου sata ειναι το μονο inte που εχο ειναι ενα drive dvd rom στον παλιο θα μου κανη εκπλιξη να εχο inte και στον νεο
  και να πο και κατι ( πολοι τα μπερδεβουν αυτα) εξοτερικος δισκος περνι και τρογοδοσια οχι μονο το usb ο φοριτος δισκος περνη δεδομενα και ρευμα απο το usb για λαπτοπ ενδικνετε ο φοριτος και οχι ο εξοτερικος γιατι ( και σε ενα πουλμαν που λεει ο λογος) τον δισκο τον δουλεβις κανονικα ενο στον αλο θες και ρευμα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]


Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Ωχ! Φαίνεται ότι κάτι πήγε στραβά ...

[#10425]

Ο διαχειριστής έχει μπλοκάρει την προβολή των θεμάτων στους επισκέπτες, μόνο τα μέλη μπορούν να δουν αυτό το πεδίο.


Χρήσιμοι Σύνδεσμοι: