Linux-Team - Information Technology Forum - Ελληνικό Τεχνολογικό Φόρουμ


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

 To βινύλιο επιστρέφει δυναμικά, καθώς βγάζει περισσότερα χρήματα από ότι όλες οι δωρεάν streaming μουσικές υπηρεσίες μαζί!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δημοσίευση #1
 Nemesis

Nemesis
Global Moderator
Global Moderator
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Το βινύλιο έχει κάνει ήδη το δικό του δυναμικό comeback, καθώς συγκινεί και πάλι τους φίλους του ποιοτικού ήχου. Από ότι φαίνεται το βινύλιο ήρθε για να μείνει, καθώς σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία οι πωλήσεις των βινυλίων μέσα στο 2015 συγκέντρωσαν 422 εκατομμύρια δολάρια σε έσοδα. Μάλιστα, υπολογίζεται ότι τη χρονιά που μας πέρασε πουλήθηκαν περισσότεροι από 17 εκατομμύρια δίσκοι!

Οι μη συνδρομητικές υπηρεσίες που βασίζονται σε διαφημίσεις όπως είναι το YouTube, VEVO, Spotify (δωρεάν) και SoundCloud συγκέντρωσαν για τη χρονιά που μας πέρασε περίπου 385 εκατομμύρια δολάρια. Και οι δύο μουσικές «πλατφόρμες» μπορεί να είναι τελείως διαφορετικές, παρόλα αυτά κατάφεραν να αυξήσουν τα έσοδα τους κατά 30% σε σύγκριση με το 2014. Ωστόσο, ένα εξαιρετικό ενδιαφέρον στοιχείο είναι ότι οι πωλήσεις σε βινύλιο φέρνουν περισσότερα έσοδα από μία πολύ πιο μικρή βάση χρηστών. Σε γενικές γραμμές, τα παραπάνω στοιχεία πέραν της ανόδου των κλασικών LP δίσκων δηλώνουν επίσης ότι οι δωρεάν μουσικές υπηρεσίες δεν προχωράνε καθόλου, εν αντιθέσει με τις αντίστοιχες υπηρεσίες που είναι επί πληρωμή και πιάνουν 10 φορές περισσότερα έσοδα από ότι οι αντίστοιχες δωρεάν υπηρεσίες που βασίζονται στις free διαφημίσεις. Όπως και να ‘χει το θρυλικό βινύλιο είναι και πάλι εδώ, εμφανίζοντας αξιοσημείωτη αντοχή στο πέρασμα του χρόνου.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Δημοσίευση #2
 atozak

atozak
V.I.P Member
V.I.P Member
Τρελαίνομαι να βλέπω τέτοιες ειδήσεις!!!!! Έτσι για να καταλάβουν μερικοί που λένε ότι αυτά θα χαθούν!!!!! εγώ πιστεύω ότι θα ελαττωθούν μα ποτέ δεν θα χαθούν!!!!!!! cheers cheers

Δημοσίευση #3
 Christiana

Christiana
Forum Moderator
Forum Moderator
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Το βινύλιο δεν πίστευα ποτέ ότι θα χαθεί και από ότι φαίνεται επέστρεψε δυναμικά με φοβερή αντοχή στο χρόνο. Όπως φαίνεται οι πωλήσεις δίσκων πάνε μια χαρά. Smile

Δημοσίευση #4
 BlackHat

BlackHat
Support Admin
Support Admin
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Καλησπέρα δεν υπάρχει περίπτωση να χαθεί το βινύλιο ποτέ. Έχω κάτι εκατοντάδες δίσκους βινύλιου και το παλιό μου pickup και τους ακούω συχνά πυκνά. Οκ καλά τα ψηφιακά μέσα αλλά το βινύλιο είναι νοσταλγία παλιότερων εποχών. Έχουν συναισθηματική αξία όπως και το pickup μου.

Δημοσίευση #5
 atozak

atozak
V.I.P Member
V.I.P Member
εγώ έχω κρατήσει λίγες ( 10 video κασέτες) όλες ώμος έχουν γίνει mpeg και όταν θέλω να δω αυτά τα video τα βλέπω από το mpeg της video κασέτες της έχω μόνο για τα μπακάπ τον mpeg με τον οδηγό που έβαλα έκανα και τα 2 συρτάρια audio κασέτες 360 σε mp3 και ακούω τα mp3 και τους δίσκους μου έχω mp3 και ακούω τα mp3 ( γιατί ως γνωστόν τα αναλογικά όσο παίζουν φθείρονται ενώ τα ψηφιακά είναι για μια ζωή) έχω και video player που το έχω σύνδεση με τον αποκωδικοποιητή της digea και το δουλεύω κάθε μέρα και πολλά από τα αναλογικά μέσα  που περάσανε από τα χέρια μου τα διατηρώ και τα δουλεύω κανονικά απλός έχω την ευκολία τον  ψηφιακών

Δημοσίευση #6
 TheGun

TheGun
V.I.P Member
V.I.P Member
Τελικά παίδες το βινύλιο είναι αθάνατο. Κρίμα θα ήταν να πετάγαμε τους δίσκους μας στα σκουπίδια.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]


Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Ωχ! Φαίνεται ότι κάτι πήγε στραβά ...

[#10425]

Ο διαχειριστής έχει μπλοκάρει την προβολή των θεμάτων στους επισκέπτες, μόνο τα μέλη μπορούν να δουν αυτό το πεδίο.


Χρήσιμοι Σύνδεσμοι: